2021-2040 PROJELER TEKLİFİ MÜZAKERE TOPLANTISI YAPTILAR

20 Dönem Ordu Milletvekili Mustafa Hasan Öz öncülüğünde Ordu ve Ünye için düşünülen maddi ve manevi kalkınma projeleri teklifleri müzakere edildi. Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde yapılan müzakere toplantısında M. Hasan Öz’ün önce bir dosya halinde hazırladığı sonra gerçekleşmiş gibi hikâyelerden oluşan romanını yazdığı teklif projeler davet edilenlerle müzakere edildi. Programa katılan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Sivil Toplum Kuruluşları başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanları, esnaf odaları yöneticileri, ticaret ve sanayi kuruluşları sahipleri, sanatçılar, gazete, televizyon temsilcileri, muhtarlar, yazarlar, üreticiler ve çok sayıda destekçiler katıldı.

On bir kişilik bir müzakere toplantısı hazırlama tertip heyetinin organize ettiği toplantıyı Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yönetti.

Toplantıda sunuş konuşmasını yapan Mustafa Hasan Öz şunları söyledi:

Tarihi bir gün yaşadığımız bu müzakere toplantımıza katıldığınız için öncelikle sizleri tebrik ediyorum, toplantımızın hayırlı olması temennisi ile sizlere sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Toplantımızı tertip eden hazırlık heyetine, çalışmalarımıza destek verenlere, programımızın başarılı olması için tüm emek verenlere, medya mensuplarımıza ve tüm katılımcılarımıza da teşekkürler ediyorum.

17 Haziran’da Ünye’de bir tarihi gün daha yaşamıştık. Sizlerle Ünye’miz, Ordu’muz ve ülkemiz için hayal ettiğimiz kalkınma projelerimizin teklifini içeren ve gerçekleşmiş gibi azmin zaferi hikâyelerinden oluşan 2040 adlı romanımızın tanıtım ve dağıtım programında çok güzel bir ortam yaşamış ve büyük bir heyecan dalgası oluşturmuştuk.

Orada da birlikte aldığımız karar gereği bugün, dört ay sonra Yeni Bir Ünye proje teklifimizin müzakere toplantısını yapıyoruz.

O günden bu güne çalışmalarımız, ziyaretlerimiz, kitap dağıtımlarımız ve görüşmelerimiz aralıksız devam etmiştir. Ünye, Ordu medyamız ve ulusal medya da bu çalışmalarımız ile ve projelerimizin içerikleri ile çok sayıda haberler yapmışlardır. Halen kitabımız Ünye Kent Gazetesinde günlük olarak tefrika halinde görsellerle desteklenerek yayınlanmaktadır.

Bu güne kadar gösterilen ilgiden dolayı da sizlere ve medya mensuplarına ayrıca teşekkür ediyoruz.

Kitabımızın halen tekrar tekrar okunmasına, proje tekliflerimizin değerlendirilmesine ve konuşulmasına devam ediliyor. Hatta sevindirici olan bir önemli şey daha var. Şimdiden bu tekliflerimizden etkilenip yeni adımlar atarak çalışmalarına başlayanlar bile olmuştur. Bu bizlere büyük bir heyecan vermiş ve amacımıza ulaşabilmemizin sinyallerini göstermiştir.

Bir aydır da bu günkü Müzakere Toplantımızın hazırlıklarını oluşturduğumuz değerli hazırlık heyetimiz ile yaptık ve bugün buradayız.

Ben bugün bu memleketin evladı olarak, sorumluluğum gereği sizinle önemli bir müzakereye geldim.

Sadece devletin, resmi makamların konuşma hakkına sahip olduğu bir memlekette söylenen sözlere inanamayız.

Memleket kamu görevlilerinin mülkü değildir.

Tüm halkın ortak vatanıdır.

Birlikte düşünmeliyiz ve müzakere etmeliyiz.

Bir yerde yangın varken, biri bizi başka şeylere, hatta ibadet etmeye bile çağırıyorsa, bilelim ki bu doğru bir davet değildir.

Biz buradakiler iyi olabiliriz.

Ünye’mizde yangın içinde olanlar var, bunalıma girip çıkamayanlar var, geçinemeyenler var, borç batağında olanlar var, işsizler ve mutsuzlar var. Ayrıca topyekün, hepimizin huzurlu, müreffeh bir hayat yaşama arzularımız var.

Bu yüzden sistem kurmak, yol açmak, yol göstermek ve proje üretmek gerekir.

İmkânımız varsa ve yapmıyorsak sorumluyuz, bunu da asla unutmamalıyız.

Fakirlik nedir bilir misiniz?

Esas Fakirlik;

Her yerde olan fakirlik açlık ya da açıklık değildir.

Fakirlik para ve altına sahip olamama da değildir.

Fakirlik, satılmamış bir kitabın üzerindeki tozdur.

Fakirlik, arabanın camından dışarıya atılmış muz kabuğudur.

Fakirlik yemeksiz geçirilen bir gece değildir, fakirlik “düşünmeden” geçirilen bir gecedir.

Fakirlik imkân ve kaynak varken üretmemektir.

“Düşünme, itaat et” diyenlere değil; “düşün, sor, sorgula” diyenlere kulak vermeliyiz.

“Şimdiki insanlar taksitle yaşayıp borçlu ölüyor.”

Yeryüzündeki kaynaklar bugünkü dünya nüfusunun üç katına bile yeter ama adil olmayan bölüşümle açlık çeken milyonlar var.

Bir insan görürüz; sesini çıkarmaz, olup biteni dinlemez, hiçbir şey umurunda değildir; ama kendi düzeni ve tezgâhı en küçük bir darbeye uğrasa feryadı arşa yükselir.

Her gün yaşanmakta olan facialar onda, üçüncü sayfa haberi kadar bile merak uyandırmaz.

Bazı insanlar da sadece kendi için yaşamaz, kardeşi için de, insanlık için de yaşar, düşünür, üretir, dert eder ve projeler ortaya koyar.

İşte siz dert ettiğiniz için buradasınız, bundan dolayı öncelikle sizleri tebrik ederim. İyi ki geldiniz.

Bugün burada Ünye’miz, Ordu’muz ve ülkemiz için en önemli adımı atacak toplantılardan birini yapıyoruz, en önemli müzakereyi gerçekleştiriyoruz, HAYIRLI OLSUN.

MÜZAKERE TOPLANTIMIZIN AMACI NEDİR?

Maddi ve manevi açıdan şehrimizi kalkındırmak ve mutlu, huzurlu bir toplum olabilmektir.

Bu başarıyı diğer toplumlara örnek oluşturabilmek için tüm kurumları ve ilgi duyan tüm insanları ile ülkemizin en müreffeh şehri ÜNYE, yani YENİ BİR ÜNYE ortaya çıkarmak için bir araya gelmek, organize olmak, çalışmak, projeler üretmek, en uygun projeleri hayata geçirmektir.

Bu çalışma tam bir kalkınma seferberliği olacak ve hiçbir siyasi mülahaza barındırmayacak, tamamen sivil ÜNYE KALKINMA PROJESİ olarak yürütülecektir.

Bu bir dernekleşme, vakıflaşma, federasyon veya konfederasyon kurma çalışması, birilerine rakip olma, şahsımıza bir şeyler koparma çalışması da değildir.

Kıskançlıkların, haksız ve yersiz rekabetlerin, tembelliğin, ilgisizliğin yakıldığı, yıkıldığı, sevginin, saygının, kardeşliğin, fedakârlığın, çalışkanlığın, üretimin, huzurlu, müreffeh geleceğimizin şekillendirileceği mübarek bir müzakere toplantısı olmasını temenni ediyorum.”

TEKLİF EDİLEN VE MÜZAKERE EDİLECEK PROJELERİN ANA BAŞLIKLARI:

A. EKONOMİK KALKINMA VE ÜRETİM
B. HUZUR, BARIŞ VE KARDEŞLİK
C. AHLAK VE MANEVİYAT
D. DAYANIŞMA
E. ÖRNEK TOPLUM
F. ÖRNEK ŞEHİR
G. İLKLER
H. TEKLER
I. ENLER

A.EKONOMİK KALKINMA VE ÜRETİM

1) Fındık
2) Fındıkkabuğu (Aktif Karbon)
3) Alternatif ürünler
4) Hayvancılık
5) Kooperatifler
6) Sermaye ortaklıkları
7) Fabrika ve atölyeler
8) Enerji projeleri
9) Rüzgâr ve güneş enerjisinden yararlanma
10) Evlerde üretim
11) Mesleki eğitim, kurs, teşvik ve destekler

B.HUZUR, BARIŞ VE KARDEŞLİK

Eğitimler, Huzur toplantıları, Birlikte sosyal hayat etkinlikleri

C. AHLAK VE MANEVİYAT

Eğitimler, Seminerler, Konferanslar, Kurslar, Etkinlikler, Kampanyalar…

D. DAYANIŞMA

Önce dayanışma, paylaşma ve hayırsever bilinci eğitim ve seminerleri, etkinlikler ve kurumlar…

E. ÖRNEK TOPLUM

​Toplum olarak yapılan faaliyet, etkinlik, hareket, kampanya gibi her alanda örnek teşkil edecek kadar fedakârlık, başarı, azim, birlik gösterilmesi ve dalgalar halinde yayılabilecek örneklik ortaya konması.

F. ÖRNEK ŞEHİR

​Bütün bu özel projelerde ortaya konacak başarılarla markalar oluşturmak, tescil edilecek projeleri yaymak, yaşanabilir örnek şehir ilan edilmek.

G. İLKLER PROJESİ (ORDU’DA, KARADENİZ’DE, TÜRKİYE’DE, DÜNYA’DA)

İlimizde, ülkemizde, dünyada olmayan; Ünye’de uygulanabilecek yepyeni bir şeyler bulup ilkler ortaya konmalı, uygulamalı ve ilan edilmelidir.

H. TEKLER PROJESİ

İl, ülke, dünya çapında, bir tek Ünye’de bulunan bir şeyler oluşturulmalıdır.

İ. ENLER PROJESİ

İl, ülke, dünya çapında en büyük, en yüksek, en verimli, en güzel, en başarılı, en sağlam, en değerli gibi bir şeyler oluşturmalıdır.

2040 KİTABINDA BAHSEDİLEN DİĞER PROJELER

Fındık Bahçesi zincir Kafeterya (Yerli ürün satışları).

Milli Eğitim, Diyanet, diğer devlet daireleri, esnaf, sanayi ve ticaret odalarında eğitimler ve projeler. Kadınlar, gençler ve çocuklar için girişimler ve projeler.

Servet yönetimi merkezi, psikiyatri kliniği, önemli şahsiyetler isimlerinin şehirde önemli yerlere verilmesi. Kitap okuma ve yazma atölyeleri, kültür-sanat atölyeleri, sinema sektörü projeleri, müzeler. Yunus Emre etkinlikleri ve Yunus Emre Üniversitesinin kurulması.

Güneş evler, sağlık turizmi yatırımları, enerji projeleri, şehir planlaması, organize sanayi bölgesinin özellikleri, dijital bütünlük ve hızlı iletişim projeleri, uluslar arası kongre merkezi, serbest kürsü, festivaller, tersane, deniz taşımacılığı ve diğerleri.

Toplantıda söz alanlar öncelikle büyük emek sarf edilerek hazırlanan dosya içeriği ve üzerine yazılan roman için Mustafa Hasan Öz’ü tebrik ettiler ve projelerin gerçekleşmesi için büyük gayret edilmesi, güçlü birlik oluşturulması gerektiğini belirttiler.

Bu çalışmaların yapılması için teklif edilen bir merkez yürütme kurulu için de isimler tespit edilip heyetin kurulması kararlaştırıldı.

M. Hasan Öz dört aydır bu konuda bölgede çalışma yaptı, kitabının tanıtım ve dağıtım programını tertip etti. Hemşerilerine kitab hediye ederek dağıttı. Sürekli ziyaretlerle müzakereler yaptı. Medyada haberlerle desteklenmesini sağladı ve sonunda müzakere toplantısını tertip etti.

Her iki programda da heyecan oluştuğunu belirten M. Hasan Öz işin takipçisi olacaklarını ve güzel projelerin tek tekuygulanacağına inandığını belirtti. Bu çalışmalar neticesinde müreffeh, kalkınmış şehirlerimize doğru adımlar atılacağı için ayrıca heyecan duyuyoruz dedi.

4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.