Ünye de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları Ünye Ticaret odasında bir araya geldi. Toplantıda TÜİK’in açıkladığı “İl olmaya aday ilçeler” listesini gözden geçirdi. 130 bini aşan nüfusuyla il olmaya aday 25 ilçelerden biri olarak gösterilen Ünye’yi değerlendiren STK temsilcileri, “Neden olmasın?” diyerek ilk imzayı da orada attılar. Oda da gerçekleştirilen ortak akıl toplantısından, “Ünye il olacak” sonucu çıkarak bununla ilgili imza kampanyası da başlatılmış oldu.

Akar: “İl Olmak İçin Hazırız”
Toplantıya başkanlık eden ve Ünye’nin il olması için görüşlerini belirten Başkan Akar, “Üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu:
“TÜİK’in yapmış olduğu çalışma gerçekten bizim için önemli. Ünye’nin il adayı olarak gösterilmesi sevindirici bir durum oldu. Ünye’nin il olabilmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Burada sadece bizim değil, toplumun bütün kesimleri ve siyasi isimlerin bize destek vermesi ile bu gerçekleşir. Bunu yapmamız lazım. Çevre ilçelerden de bize gelen bir baskı var. Ünye’nin il olması bölgeye de ciddi bir katkı sağlar. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak kamuoyu oluşturmaya hazırız.”

Akar: “Planlarımızı Masaya Koyalım, Çalışalım”
Yapılan toplantıda böyle bir kampanya başlatılması sonucunun çıkmasından memnuniyet duyduğunu belirten Başkan
Akar, birlik ve beraberlik mesajı vererek bu hayali daha yakına çekmek için gayret edeceklerini söyledi.
Akar, açıklamalarında; “Bence Ordu’nun büyükşehir olması Ünye’nin il olmasına engel değil. İl adayı olarak gösterilen ilçelerin bir kısmı zaten Büyükşehir belediyelerine bağlı ilçeler. Şu anda burada yaklaşık 105 bin kişiye hitap eden bir topluluğun temsilcisi olarak toplanmış bulunuyoruz. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak sosyal hayatı da bu meseleye entegre edersek, bütün bir Ünye olarak aynı paydada düşüncede buluşabilirsek neden il olmayalım. İlçemiz adına önemli olan bu il olma durumunu birlikte masaya yatırarak geleceğe dair planlar yapmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman: “Siyasilerimize Görev Düşüyor”
İlçe Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ise TÜİK verilerine göre Ünye’nin il olması gerektiği vurgusunu hatırlatarak bölgenin de buna ihtiyacı olduğunu söyledi. Sarıkahraman, “Gerekirse ayaklarına kadar gideriz” diyerek şu ifadeleri kullandı:
“Ünye jeopolitik yapısı ve siyasi yapısının yanı sıra ekonomik yapısıyla da önemli bir şehir. Bizler il olma kararı hakkında STK’lar olarak üzerimize düşen görevi elimizden geldiğince yaparız. Burada önemli bir görev de siyasi isimlerimize düşüyor. Bizler de gerekirse ayaklarına kadar gideriz ve Ünye’nin il olması için gerekli çalışmalarımızı sunarız.”
Toplantı, STK temsilcilerinin “Ünye’nin ilçe olması için başlattığı imza kampanyasına ilk imzaların atılması ile devam ederken günün anlamına yönelik hatıra fotoğrafı çekilerek tarihe not düşüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.