ÜNYE GÜCÜ FK BASIN AÇIKLAMASI
Ünye Gücü Futbol Kulübü olarak, TFF’nin önceki gün açıklamış olduğu 2021-2022 sezonu Kadın Futbol Ligleri Statüsü birçok yönüyle kadın futbolunun geleceğini karartan bir düzenleme olduğunu kamuoyuna sunmak istedik.
Açıklanan statü, kadın futbol kulüplerinin beklentilerini karşılamaktan uzak kalmış, kulüpler birliği temsilcileri ile yapılan istişare ve mutabakatların da sadece sözde kaldığını göstermiştir. Hazırlanan statü kadın futbolunun geleceğini açıkça tehdit etmektedir ve ülkemizde gelişmesi ve Dünya ülkeleriyle yarışması gereken olan bu alanın sadece milli takım ekseninde bir organizasyonun parçası yapılmak istenmesi ve Süper Lig’den davet edilen kulüplerin imtiyazlı hale getirilmesi, asıl emekçi kulüplerin ise adeta yok olmaya mahkum edilmesi niyeti açıkça ortaya çıkmıştır.
Pandemi dönemi bahanesiyle bir sezonu heba edilen, pandemi kısıtlamalarının sona erdiği, eğitim-öğretim, ticari ve sosyal hayatın tekrar eski günlerine döndüğü, tüm spor müsabakalarının Eylül ayı itibariyle başladığı bu dönemde aylardır sahaya inen, kamp yapan kadın futbol takımlarının bu hazırlıkları açıkça görülmesine rağmen ligleri oynatmakta nazlanan TFF, 2 yıldır lig oynamayan genç kadın futbolcuları son ana kadar bekletmiş hem kulüplerin hem de oyuncuların ekonomik kayıplara uğramasını görmezden gelmiştir. Bunu da geçelim statüde belirlenen yol ve konaklama giderleri de günümüzün ekonomik gerçeklerinin değil yanına yaklaşmak çok çok uzağında kalmıştır.
Kulüplerimizin yıllardır kadın futbolunun iyi yönetilmesi, lig organizasyonlarının zamanın planlanması, lig piramidinin günün gerçeklerine göre ele alınması, kadın liglerinin marka değerinin artırılması gibi konuları tek merkezden yönetecek TFF çatısı altında bir Kadın Futbol Departmanı’nın kurulması talepleri verilen sözlere ve kurduk, kuruyoruz cümlelerine rağmen hala kurulmamış, kadın futbolu bir masa etrafında oturan 2-3 kişinin insafına bırakılmıştır. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in defalarca kadın futboluna çok önem verdikleri yönünde açık ve net olarak kurduğu cümlelerin altı ise maalesef doldurulamamıştır.
Kadın futbolunu milli takım ekseninde okuyan, bütün çalışmalarını sadece bu yönde olgunlaştırmaya çalışan TFF’de kadın futbolu karar vericilerinin kadın futbolunu geliştirme vizyonundan uzak, sadece kendi konumlarını korumaktan öteye gitmedikleri, kadın futbolunu okuyamadıklarını, çatıyla meşgulken bu yapının temeli, taşıyıcı direği, duvarı kulüpleri her türlü yapılanmadan ve destekten yoksun, kaderiyle baş başa bırakmaları, kadın futboluna asıl darbeyi vurmaktadır. Son statünün ortak istişare ve mutabakat temelinden uzak olması, milli takımı ve yeni kurulan süper ligi önceleyen, kadın futboluna Süper Lig kulüplerinin marka değeri üzerinden değer arayışına giren TFF’nin asıl emekçileri yok sayarak, geri plana iterek özellikle Anadolumuzun en ücra köşesindeki yetenekli genç kızlarımızı cezalandırdığı açıkça ortadadır. Bu anlayış kadın futboluna ivme kazandırmayacak, yükün asıl taşıyıcısı kulüplerin zor duruma düşmelerinin neticesinde futbol topuyla buluşma potansiyelindeki kız çocuklarını bundan mahrum bırakacaktır.
Toplumumuzun artan kadına şiddet olgusunu istismar edecek noktaya kadar gelen bir tutuma ortaklık yapan ve kadına şiddeti bir pazarlama sloganı haline dönüştürerek bunu kadın futboluna dikkat çekme aracı olarak kullananlar son derece acemice bir anlayışın içindedirler. Bu noktada başta TFF’nin ve kadın futbol kulüplerinin asıl sorumluluklarını unutmaması gerekir. Kadına şiddete dikkat çekmek isterken bu sorumluluğu yerine getirmeyenlerin kadın futbolcu potansiyeline zihinsel şiddet uyguladıklarını, hayalleri ile oynadıklarını hatırlamaları, ihmal ve istismarın da ŞİDDET ile eşdeğer olduğunu unutmamaları gerekir.
Yeni oluşturulan Süper Lig’in hemen altındaki 1.Lig’i oynatmayan TFF, 2. ve 3.Lig kulüplerini bir anlamda küme düşürmüş, bu kulüplerin hem zaman hem de ekonomik kayba uğramasına neden olmuştur. 2.Lig kulübü olan Ünye Gücü FK kulübümüzün üzerinde sadece bir tane lig varken şimdi ise iki tane lig oluşturulmuştur. Bu tutumuyla TFF kulüplerimizin ve futbolcularımızın hakkına girmiş, hukukumuzu açıkça ihlal etmiştir.
Süper Lig kulüpleri için her imkanı seferber eden, bu kulüpleri saçma bir gerekçe ile en üst ligden başlatan TFF, imtiyazlı kulüpleri bağrına basmış ama gerçek emekçi kulüpleri de karanlık bir sürece sokmuştur. Kadın futboluna pozitif ayrımcılık yapması gereken TFF böyle bir ayrımcılığı bırakın tamamen arka plana atmıştır. Basın açıklamamızda değindiğimiz hususlar kadın futbolu paydaşları tarafından sürekli dile getirilmesine rağmen TFF, sanki bu konunun hiç muhatabı değilmiş gibi görmezden ve duymazdan gelmiştir.
Yukarıda açıkladığımız zor şartlarda olsa da lige şampiyonluk hedefiyle başlayıp bu hedefimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Hedefimiz kadın futbolunda yükselen bir değer olmak, Ünyeli spor severlerin ve taraftarlarımızın ilgisine layık olmak, projelerimizi sürdürerek kadın futbolu konusunda belirlediğimiz sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmektir.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.