TURİZM’DE YENİÇAĞ AKILLI OTELLER
2022 yılı Covid-19 etkileri azalmasıyla birlikte turizm de kendine teknolojinin getirdiği fırsatları yakalamaya çalışıyor. Türkiye teknofest ile adını dünyaya yazdırmaya başladığı gibi şimdi de otellerin hazırlık aşamasında olduğunu görüyoruz.
Son yıllarda otel rezervasyonlarımızı nasıl ki internet üzerinden yapabiliyorsak artık otele gittiğimizde kimse ile karşılaşmadan oda hizmeti alıp ayrılabileceğiz. Çok yakın gelecekte otellerde artık resepsiyon hizmeti kullanmadan oda kartlarımızı telefonlarımızdaki barkodlarla okutacağız. Bel boy hizmetlerini robotlar sayesinde çözüme ulaşırken odada bulunacak sensörler ile temizlik ihtiyaçlarını yine robotlar sağlayacak. Minibarlar, sensörler sayesinde içerisindeki eksikleri algılayıp yerine yine robotlar ilave edecektir. Buda demek oluyor ki iş gücünü azaltıp kısıtlı meslek gruplarının değişime uğrayacağını görüyoruz. İnsan gücünün kullanılmayacak olması robotların hayatımızı kolaylaştırması bizimde seyahat anlayışımızı değiştirecektir.
Oteller arasında güvenlik, konfor, sağlık, hijyen, yeme – içme vb. gibi alanlarda teknolojiyi en fazla kullanan oteller diğerlerine göre müşterilerin dikkatini daha fazla çekmekte. Teknolojiyi hizmetlerine entegre etmekte bir adım öte giden otel işletmecileri, adeta bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten hizmetler sunmaya başlayacaklar.
Akıllı oteller yeniçağda ilgi odakları haline gelirken sistem içerisinde tabii rekabet olacaktır. Türkiye teknolojiyi en hızlı yakalayan ülkeler arasında olduğu gibi yeni kurulacak otellerin listesinde artık akıllı oteller yer almaktadır.
Bu yeni sistemde yatırımcılar fizibilite çalışmalarını her şehirde uygulanacak hale gelen akıllı oteller değişimini yakalarken bir yandan dünyada olabilecek değişimlere arada fark atacaktır. Örneğin toplantı ve konferanslar artık sanal ortamda gerçekleşirken otellerde bulunan salonlara gerek kalmayacakları için toplantı salonları yerini robotik eğlence parkurları alabilecek.
Robotlar artık birçok alanda hayatımıza çok hızlı girmeye başlarken bu yerlerden birisi de tabiki otellerdir. Geçmişte izlemiş olduğumuz bilim kurgu filmlerindeki gibi geleceğe yönelik hazırlıklar aslında bize bu yeniçağı yaşayabileceğimizin sinyalleriydi. Daha 10 sene öncesine kadar hayal bile edemeyeceğimiz teknolojik alt yapı hazırlanıyordu. Teknolojiyi en hızlı yansıtan ve içeriği kullanılan sektörde tabi ki turizm başta olmak üzere akılı oteller.

YALÇIN GROUP
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ZUHAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.