SİNDİRİM ENZİM YETERSİZLİĞİ

Sindirim sisteminin en önemli görevi tükettiğimiz yiyecekleri daha küçük besin öğelerine parçalamaktır. Bu ise sindirim enzimleri tarafından gerçekleşmektedir. Proteazlarproteinleri, lipazlar yağları, amilazlar ise karbonhidratları parçalar.

Bu sayede küçük besin öğeleri bağırsaklardan emilir ve vücuda enerji sağlanır. Sindirim enzimlerini pankreas üretir ve esas görevidir.

Yüksek karbonhidratlı beslenmede pankreas insülin salgılamaktan sindirim enzimine vakit ayıramayacaktır. Özellikle insülin direnci ve kronik inflamasyon gibi pankreasın sürekli aktif kaldığı durumlarda yetersiz üretilir. Pankreas düzgün çalışmazsa sindirilmemiş gıdalar bağırsaktaki bakteriler tarafından kullanılır ve şişkinlik, gaz, koku yapar. Hatta gaitada sindirilmemiş besin parçaları görülür.

Sindirim enzim yetersizliklerinin en belirgin semptomları; yağlı dışkılama, gaz, şişkinlik ve hazım problemleridir. Bu durumda sağlık profesyonelleri sindirim enzimlerini desteklemeye yönelik takviyeler önerebilir.

Aynı zamanda sindirim enzimlerini yiyeceklerle de desteklemek mümkündür. Ananas, papaya, mango, kivi, fermente lahana turşusu sindirim enzimlerini doğal olarak içerir.

Özellikle hazım problemi olan kişiler yemeklerden önce 2 yemek kaşığı fermente lahana turşusu suyu tüketerek şikayetlerini rahatlatabilirler.

Güneşin batması ile vücut sindirim enzimlerini azaltır. Buradaki amacı yeme dürtüsünü engellemektir. Özellikle akşam yemeklerini mümkünse güneş batmadan tüketmek veya akşam yemeklerinde çiğ sebze ve meyvelere fazla yer vermemek yine hazım problemlerine yardımcı olacaktır.

Sindirime bir yardımcı etken de mutlu huzurlu bir ortamda yemek yemektir. Nervus Vagus siniri sindirim enzimlerini yüzde 60 aktive etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.