SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BAHARATLAR

Baharatlar yemeklere tad vermenin ötesinde hem fiziksel hem de duygusal bedende çok etkin izler bırakan özellikleri içerirler. Baharatların geçmişi Antik Yunanlılar, Romalılar ve Hintlilere uzanmaktadır. Bu dönemlerde baharatlar bazı besinlerin tadını iyileştirmek ve kokusunu gizlemek için, besinlerin tazeliğini korumak için, banyolarında, deodorantolarak, kıyafetlerin içine süslenerek işlenmiş olarak, erkekler bir dal fesleğeni evliliğe niyetleri olduğunu göstermek üzerekullanmışlardır.

Baharatların kimyasal yapısı, metabolik hızımızı artırabilir, yavaşlatabilir veya dengede tutabilir; sindirimimize yardımcı olabilir, duygularımızı yatıştırabilir ve hormonlarımızı dengeleyebilir. Baharatlar vücudumuza girdiği andan itibaren besinlerin şifalandıracakları yere ulaşana kadar önce sindirim sistemini aktivite eder. O nedenle baharatları sadece tatları, aromaları için değil sağlıklı bir sindirim sistemi için de kullanmaktayız.

Her baharatın uçucu organik bileşenleri (fitokimyasal) vardır. Bu da baharatların farklı aromalarda ve farklı şifalandırıcıetkilere sahip olmalarına sebep olur. Baharatlarla yemek yapma sırrı, baharatların aromalarını korumak ve baharatların lezzetini yemeğe geçirmektir. Baharatların nitelikleri yağda ve suda çözünürler. Bu nedenle baharatların doğal kimyasal bileşiklerinin ortaya çıkması için su ve yağ kullanmak elzemdir. Baharatların ısıyla teması, kendi kimyasal özelliklerini aktivite eder, su ve yağ ile de birleşerek etkileşim yaratır. Baharatları yemek ile pişirme sindirim sistemimize daha uygun hale getirir.

Her Mutfakta Olması Gereken Ana Şifalandırıcı Baharatlar:

Zencefil
Zerdeçal
Kimyon
Kişniş
Rezene
Kırmızı Biber
Şeytantersi (Hıthıt)
Çemenotu
Tarçın
Kakule
Safran
Muskat
Karanfil
Hardal

Baharatları satın alırken dikkat edilecekler;

Satıcıya baharatların nasıl depolandığını sormalısınız. Yıllardır rafta duran bir baharatı alıp tüketmek istemezsiniz. Baharatların, aynen zeytinyağında olduğu gibi, ışığı engelleyen kaplarda satılması gerekirken çoğu açıkta satılmaktadır. O yüzden özellikle daha önceden çekilerek toz haline getirilmiş olanları almayın. Toz tüketecekseniz aktarda sizin yanınızda öğütmek üzere çektirin. Özellikle uçucu yağlar çok çabuk uçtuğundan baharatları öğütülmüş toz halinde almak yerine tohum olarak almaya alışkanlık kazanın. Baharatları küçük miktarlarda satın alın. Evdeki baharatları kullanırken eski görünen veya taze kokmayanları kullanmayın. Bayatlamış baharatlar , aynen yemeklerdeki gibi, şifalandırıcı etkileri içeren saf uçucu yağları ve fitokimyasalları artık barındırmayan bir durma gelmişlerdir. Dolayısı ile sindirimi destekleyemedikleri gibi ayrıca yemeklerin tadını da bozarlar.

Pişirme esnasında dikkat edilecekler;

Eğer 4-5 saat boyunca kısık ateşte bir güveçte baklagil veya et yemeği pişiriyorsanız, baharatları ateşten almadan 1 saat kadar önce eklemeniz önemlidir. Çünkü uzun süreli kaynamalarda etkilerini yitirirler ve baharatların aromatik yağları kaynayan karışım içerisinde niteliklerini buharlaşarak yitirirler.

Soğanlı baharat pişirirseniz, soğan kahverengileşmeye başladığında baharatları ekleyin. Soğanlar çoğunlukla sudur. Soğanlardaki su, tavadaki sıcaklığın kaynama noktasının üzerine çıkmasını engeller. Soğanlar opaktan yarı saydam hale gelir. Soğanlardaki su kaynar, sıcaklık yükselmeye başlar ve soğanlar kahverengileşmeye başlar. Ardından baharatları ilave edip 15-30 saniye daha soteleyin.

Son olarak, baharatlar genellikle bir et suyu veya sos içine karıştırılır. Soslar ve et suları genellikle su, tatlı, ekşi ve tuzlu tatların bir kombinasyonudur. Tatlılık kaynağı kurutulmuş meyvelerden veya havuç gibi tatlı kök sebzelerden gelebilir. Ekşilik için limon veya sirke kullanın. Tuzlu bir tat vermek için tuz, soya sosu veya deniz yosunu kullanabilirsiniz. Servis yaparken tabağınızı taze baharatlar ile süsleyin. Baharatlarda kuru – taze kullanımı genel kural 1‟e 3 tür. Örneğin taze zencefil ise 3 çay kaşığı, kuru zencefil kullanırsanız ise önerilen 1 çay kaşığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.