PİŞİRME VE SAKLAMA GEREÇLERİNİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Pişirme ve Saklama Gereçlerini Kullanırken Hangisi Tercih Edilmeli?

Demir: Pek çok diğer metalde olduğu gibi demir de içinde pişirilen yiyeceğe geçme özelliği gösterir. En önemli alternatiflerden biri demir döküm emaye tencerelerdir. Tek sakıncası ağır olmasıdır. Pişirme sırasında açığa çıkan kurşun ve kadmiyum tespit edilememiştir.

Paslanmaz Çelik: Çelik ile demir karbon alaşımıdır ve paslanır. Çeliğe %11 krom eklenirse paslanmaz çelik özelliği kazanır. Çelik kaplarda pişen yemeğe demir, krom ve nikel geçişi olur. Uzun süre içinde asitli yiyecek bırakılmamalıdır. Çift tabanlı tercih edilmelidir. Çok düşük ısıda yemek pişirilmeli. Ovularak temizlenmemelidir.

Toprak Kaplar: Toprak kaplar kilden yapılmaktadır. Yüzeylerde çatlama oluşursa buralarda mikroorganizma barınabilir. Sırlı olanlarından yemeğe kurşun, kadmiyum gibi zararlı maddeler geçtiğini bildiren çalışmalar vardır. Besin saklamada kullanılmaması daha doğru olur.

Cam: Cam, gözeneksizdir. Ve asit alkaliden etkilenmez. Bu bakımdan pişirme ve saklama kabı olarak uygundur. Telle ovulmamalıdır.

Emaye: Silisyum, boraks, soda, kurşun oksit ve renk verici metallerin eritilmesiyle oluşturulan cam benzeri bir ciladır.900 derecede pişirilir,250 dereceye kadar dayanır. Kolayca çözünmez fakat yemeklere yapışır. Emaye yıpranmadığı sürece sağlık yönünden sakıncası yoktur.

Teflon: Teflon içeriğindeki PFDA maddesi ile plastikte bulunan BPA maddesinin kanserojen etkilerinin yanı sıra hormon düzenimiz üzerinde de olumsuz etkileri vardır.

Düdüklü Tencere: Bunlarda ısı 110 dereceyi bulduğundan sebzelerin birçok özellikleri yok olur. C vitamini 60 derece, A vitamini 90 derece, B ve D vitaminleri 110 derecede yok olurlar.

Plastikler: Mikrodalga fırınlarda kullanılan plastik kapların 70 derecenin üzerinde ısıtılması durumunda zararlı kimyasallar açığa çıkar. Bisfenol-a (BPA),polivinil clonir(PVC) en zehirli olanlarıdır.

Melamin Kaplar: Hem melanin hem formaldehit içerir. 70 derece üzerinde formaldehit gıdaya geçer. PVC oyuncaklarda, şişelerde, ambalajlarında, sıkılabilir şişelerde bulunur. Östrojeni taklit ederek hormonal işlevi durdururlar. Üçgen içinde 3 rakamı vardır ya da V işareti vardır.

Köpük İçecek Bardağı: Polistren içerir. Şüpheli kanserojendir.Üçgen içerisinde 6 ile gösterilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.