Mobilya Üretiminde Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?
Mobilya üretimi yapılırken kullanılacak mobilya türüne göre malzeme seçimi yapılmalıdır. Bu anlamda kullanılan malzemelerden bazıları ise şunlardır;
Sunta: Odun talaşının kimyasal bazı birleştiriciler ile karıştırılması ile oluşan malzeme şeklidir. Ekonomik olması sebebi ile mobilya malzemeleri üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Suya ve yanmaya karşı dayanıklı olmaması sebebi ile mutfak ve banyolarda kullanımı önerilmemektedir.
Suntalam: İnce çaplı odunların kullanılarak keresteye bir alternatif olarak üretilen malzeme çeşididir.
MDF: Düzgün ve dayanıklı bir yüzeye sahip olması nedeni ile boyama, folyo ve ahşap kaplamaya uygun bir malzeme çeşididir. Orta yoğunlukla lif levha olarak bilinen MDF mobilyalar da en çok kullanılan malzeme türüdür.
Laminant: Ahşap kaplama malzemesi olarak da bilinmektedir. Bakteri tutumunun az olması, ısı ve neme karşı dayanıklı olması avantajları ile mobilya üretiminde kullanılmaktadır.
Mobilya Yapımında Kullanılan Ahşap Malzemeler Nelerdir?
Mobilya malzemeleri arasında ahşap olanların, pek çok yerde kullanımları görülmektedir. Bu malzemeler arasında en çok MDF, sunta ve masif ahşap malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemeler arasında gerçek ahşap malzeme olarak, masif ahşap gösterilmektedir. Masif ahşap malzemelerin mobilyalarda kullanılması ile birlikte, çok daha sağlam yapıda ürünler ortaya çıktığı görülmektedir.
Masif ahşabın aynı zamanda çeşitli mobilyalarda taşıyıcılar için de kullanıldığı bilinmektedir. Masif ahşap kullanımından önce malzemenin iyi bir şekilde fırınlanması gerekmektedir. Masif ahşabın mobilyanın tümünde kullanımından kaçınıldığı bilinmektedir. Bu durumun nedeni olarak, tamamen doğal malzemeden yapılması dolayısıyla yamulma gibi olaylara açık olması gösterilmektedir. Suntanın ise MDF’ye göre daha dayanıksız ve kısa ömürlü bir malzeme olduğu bilinmektedir. Mobilya malzemeleri arasında en çok kullanılan çeşitlerinden biri olan suntanın, kısa sürede deforme olabildiği bilinmektedir. Bu sebeple suntaya göre daha dayanıklı olan MDF’nin tercih edilmesi önerilmektedir. MDF’nin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması ile birlikte uzun vadede suntadan daha ekonomik bir tercih olduğu görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.