MİGRENE FİZİK TEDAVİ ÇÖZÜMÜ!
Pandemi döneminde evde kalma sürelerinin artması ve hasta olma korkusu Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen en yaygın nörolojik bozukluk olan migren hastalığını da tetikledi. Ataklar şeklinde görülen baş ağrıları yaşam kalitesini düşürüyor.
Dayanılmaz ağrılara sebebiyet veren migren çözümsüz bir hastalık olarak değerlendiriliyor.Fakat ataklar sırasında kontrolü sağladığınızda ağrıların zamanla azalmaya başlar.
Peki bu kontrolü nasıl sağlarız?
Atak esnasında sessiz, loş bir ortamda dinlenmek, şakak kısımlarına, başın arka kısmındaki kaslara, boyun ve sırt kaslarına masaj yaptırmak, fizik tedavi yöntemleriyle bu kasları gevşetmek, kuru iğne ve nöral terapi atağın hızlı bir şekilde sonlanmasına yardımcı olur.
Son yıllarda artan stres, endişe ve düzensiz yaşam biçimi ile beraber kendini daha çok hissettiren migren hastalığı, yaşattığı baş ağrısı, mide bulantısı ile yaşam kalitesini önemli düzeyde düşüren bu sağlık durumu her beş kadın ve her 15 erkekten yaklaşık birinde görülüyor. Sorunu yaşayanlar ise ağrıyı azaltmak adına çeşitli önlemler denerken, yapılan araştırmalar fizik tedavi uygulamalarının da migren ataklarının iyileştirilmesinde kullanabileceğini gösteriyor.
Haftada 3 kez 40 dakikalık egzersizin migrenleri önlemede aynı derecede etkili olabileceği bulundu. Böylece diğer ağrı konularında da büyük kolaylık sağlayan egzersizin bu problemin çözümünde de etkinliği ortaya çıkıyor.
Hastalar çoğu atakların geleceğini anlar. Ataktan 20 dakika kadar önce görme alanında bozulmalar, bazen basit geometrik şekiller, zikzak veya dalgalı çizgiler, ışıltılı noktalar veya yıldızlar görebilir. Bu görsel auralar genelde görme alanın merkezinde başlar ve dışa doğru yayılır. Bazen de sanki felç geçiriyormuş gibi vücudun bir tarafında uyuşma karıncalanma, kuvvet kaybı, konuşmada bozulma, kelime bulmada güçlük olabilir.
Yaşam Biçimimiz Migreni Tetikleyebilir!
Özellikle az ya da çok uyumak, aç kalmak ya da sık yemek yemek, stres, yorgunluk, az sıvı tüketmek, sigara, çay, kahve, kola, fındık, fıstık, çikolata, peynir, domates, portakal, turşu, sucuk, salam, dondurma, muz gibi yiyeceklerde atak sıklığını arttırabilir. Migren atakları ayda 3 kez ya da daha fazla görüldüğü takdirde profilaktik tedavi diye adlandırılan atakları seyrekleştirmeye yönelik en az 3 ay süren tedavi planları yapılır. Ayda 3’ün altında ki ataklarda ise sadece atağı geçirmeye yönelik tedaviler yeterli olur ancak hastanın yaşam şartlarını mutlaka düzenlemesi gerekir.
Size uygun fizyoterapi yöntemleri ile Fizyo Ünye migren ataklarınızı azaltmanız için size yardımcı olacak fizyoterapistleri ile size hizmet vermektedir.
Gelin, çözüm olalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.