Kabadüz Kaymakamlığı “Tütünsüz Kurum” Projesini Başlattı

Kabadüz Kaymakamlığı, kurum sınırları dahilinde kapalı veya açık alan farkı gözetmeksizin tütün ve benzeri ürünler kullanılmaması konusunda düzenlemeler getiren “Tütünsüz Kurum” projesini başattı.
Kabadüz Kaymakamlığı öncülüğünde, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Müftülüğü ve Yeşilay Kabadüz Temsilciliği işbirliği ile yürütülen “Tütünsüz Kurum” projesi, kurumların tüm kapalı ve açık alanlarında tütün ve benzeri ürünlerin kullanılmamasına yönelik düzenlemeler, çalışanların bilgilendirilmesi ve kurumlarda tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin desteklenmesi faaliyetlerini kapsayacak.
“Tütünsüz Kurum” projesi hakkında bilgi veren Kabadüz Kaymakamı Yasin Şahin, “Tütün ve tütün mamullerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri herkesin malumudur. İnsanlarımızın sağlığını korumak, devletimizin en başta gelen görevleri arasında yer almaktadır. Biz de ilçemizde ‘Tütünsüz Kurum’ projesini başlatarak, kamu çalışanlarımıza yönelik bir farkındalık oluşturmak istedik. ‘Tütünsüz Kurum’ projemiz kapsamında kurumlarımızla yapacağımız uygulama protokolü ile, kapalı alanlarda olduğu gibi kurum sınırları dahilindeki açık alanlarda da tütün ve benzeri ürünlerin kullanılmamasına yönelik düzenlemeler getirdik. Ayrıca, kurumlarla işbirliği yaparak, kurum çalışanlarına yönelik sigaranın zararları konusunda eğitimler verilecek. Pasif içiciliğin zararlarından başta kurum çalışanları olmak üzere halkı koruyacağız. Kurumlarda tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin tedavilerini destekleyeceğiz. Bu doğrultuda personellerimizi sigarayı bırakma polikinliklerine yönlendirerek idari izinli sayacağız ve sürecin sonunda onları ödüllendireceğiz. Yeni kullanıcılar olmasını engellemek için de farkındalık etkinlikleri gerçekleştireceğiz. İlk uygulamamıza İlçe Müftülüğümüz’de başladık. Bağımlılıkla mücadelede artık önemli bir rol üstlenmiş olacaklar ve bir yıllık sürenin sonunda süreci başarı ile tamamlarlarsa ‘Tütünsüz Kurum Sertifikası’ almaya hak kazanacaklar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.