Sindirim sisteminizin iyi çalışmasının göstergeleri;

 • Sağlıklı bir cilt oluşumu
 • İştah
 • Enerji
 • Denge
 • Berrak bir zihin
 • Güçlü bir bağışıklık sisteminin varlığıdır.

Sindirim sisteminizin zayıflamasına neden olan davranışlar şöyledir;

 • Fazla yemek yeme
 • Düzensiz yemek yeme
 • Ağır, soğuk, eski ya da bozuk gıda tüketilmesi
 • Hazımsızlık sürerken ve açlık hissetmeden yemek yenmesi
 • Yaşadığınız coğrafi konuma, zaman dilimine veya içinde olduğunuz mevsime uyum sağlayamamak; sirkadiyen ritimlere uyumlu yaşamamak.
 • Doğal dürtü ve ihtiyaçların baskılanması (dışkı, idrar, hapşırma, gaz, sümük, hınkırmak, esneme vb)
 • Aşırı perhiz / açlık
 • Detoks / Arındırma prosedürlerinin yanlış uygulanması

 

Sindirim sisteminin düzenli ve iyi çalışması için öneriler:

 1. Her sabah büyük bir bardak ılık su içine yarım limon suyunu ekleyin ve güne bu şekilde başlayın. Limon karaciğeri toksinlerden arındırır ve bağırsağın sindirim esnasında yaptığı doğal dalgalanma hareketini uyarır. Bu da kabızlığı giderir.
 2. Buz gibi içeceklerden uzak durun ve ılık su ile sıcak çayları tercih edin.
 3. Sindiriminizin en güçlü olduğu zaman öğle vaktidir, bundan dolayı en güçlü öğününüzün öğle yemeği olmasına özen gösterin.
 4. Akşam yemeğinden sonra en az 2 saat uyumayın. Ayrıca akşam yemeği menüleriniz hafif olsun.
 5. Çiğ gıdalardansa ılık ve pişmiş gıdaları tercih edin, çünkü pişmiş gıdaların sindirimi daha kolaydır.
 6. Yemeklerinizi sindirime yardımcı olan baharatlarla pişirin: Örneğin taze zencefil, nane, tarçın ve rezene tohumu.
 7. Her gün egzersiz yapın. Tempolu yürüyüş ya da yoga yapmak metabolizmanızı ve sindiriminizi uyarır.

Kabızlık var ise;

 • Eğer sabahları dışkı tahliyesi konusunda düzensizlik yaşıyorsanız tuvalete oturmak için kendinize zaman tanımalısınız. Böyle durumlarda aceleniz varken tuvalete oturmayın. Duygusal beyniniz olan sindirim sistemi stresi hissettiği andan itibaren kasılarak, dışkı tahliyesine izin vermeyecektir. Sabahları erken kalkın, limonlu ılık suyunuzu için ve sonrasında zaman açısından aceleniz olmayacak bir şekilde klozete oturun. Oturduğunuz zaman ayakaltınıza konforlu olarak tüm ayak tabanlarınızla basabileceğiniz bir yükselti alın ve diz kapaklarınızın kesinlikle en az kalça hizasında, tercihen kalça hizasından daha yüksekte durmasını sağlayın.
 • Keten Tohumu Yağı veya Hint Yağı : Akşam 22.00 civarı, yatmadan önce bir çorba kaşığı keten tohumu yağı için. Buna en fazla 1 ay boyunca devam edin.
 • Pancar Turşusu Kürü: 1 ay boyunca pancar turşusu kürü yapın. Akşam yemeği ile birlikte tarifi aşağıda olan, ev yapımı pancar turşusundan normal boy bir kâse yiyip, suyunu da için. Turşu soğuk olmamalı, ısısı oda sıcaklığında olmalıdır.

Malzemeler

1 kg pancar

1 yemek kaşığı deniz tuzu

1/2 su bardağı peynir altı suyu /yoğurt suyu /ev yapımı elma sirkesi

4-5 diş sarımsak

Yeteri kadar filtre su

Yapılışı:

Pancarlar fırça yardımıyla iyice yıkanır. Kabukları soyulur.4-5 ‘e bölünerek kavanoza yerleştirilir. ½ su bardağı peyniraltı suyu ilave edilir.1 yemek kaşığı deniz tuzunu da ekledikten sonra tatlandırmak için 3-4 diş sarımsak ve suyu da kavanozların üzerine eklenir. Kavanozun üzerine strech film ile kapatılır. Her gün kavanozu sallayıp karanlıkve sıcak bir yerde 3-4 gün içinde fermente oluşunu beklenir. Kapağını açtıktan sonra buzdolabına kaldırıp hızlıca tüketiniz. Bir sonraki kvass yapımında 1-2 pancar tanesini mayalamak üzere tekrar kullanınız.

 • Sauerkraut: Özellikle akşam yemeklerinizde sauerkraut ve suyunu tüketin. Dünyada bilinen en etkili doğal probiyotik olan sauerkraut’ın aynı zamanda klinik araştırmalar sonucunda içerdiği yüksek miktarda glukosinolatların etkisiyle özellikle akciğer, pankreas, mide, bağırsak ve prostat kanserini önleyici etkiler oluşturduğu kanıtlanmıştır. Sauerkraut beyaz lahanadan yapılır ama fermantasyonunda normalde yaptığımız lahana turşularına eklediğimiz gibi su, sirke veya limon eklenmez.

Beyaz lahanalar, suyu çıkana kadar 15-20 dk. boyunca tuz ile ovulur ve bu ovma esnasında saldığı kendi suyu ile fermente edilir.Lahana fermente olacağı için özellikle gaz, şişkinlik gibi etkileri barındırmaz çünkü fermantasyon esnasında oluşan bakteriler tarafından ön sindirim süreci tamamlanmıştır. Dünyada bilinen en güçlü doğal probiyotik olmasının yanı sıra aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan sauerkraut yüksek oranda A ve C vitamini içerir. Güçlü probiyotik etkisiyle hazmı çok zor olan etli yemeklerin yanında tüketildiğinde de hazmı kolaylaştırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.