Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Yalan söyleme davranışı hemen her çocukta görülebilmektedir.  Çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine göre değerlendirilmesi gereken bu durum çocukluğun ilk yıllarında sağlıklı gelişimin de bir parçasıdır.

​0-3 yaş döneminde bilişsel olarak yalan kavramını anlamlandıramayan çocuk söylemlerinde gerçekleşmesini istediklerini ifade eder. Kimi zaman söylenen yalan ebeveyni mutlu etmek, onaylanmak ya da öyle oluyormuş gibi hissederek çocuğun kendini rahatlatma biçimidir.

​3-6 yaş döneminde hayal gücü oldukça yoğun seviyelerde olan çocuk yaşadıklarını abartılı ifadelerle betimleyebilmektedir.

​6 yaş üstü çocuklarda ise yalanın toplumda hoş karşılanmadığı bilinç düzeyinde anlamlı olarak anlaşılabilmektedir. 6 yaş sonrasında ebeveyn tutumu(ebeveynin de yalana başvurması “beni sorarlarsa evde yok de, hastayım dedim gitmedim” gibi söylemleri duyan çocuk bu davranışı normalleştirir ve model alır. Ebeveynin yüksek beklentileri özellikle de sevginin gösterilmesinin belirli şartlara bağlanmasını hisseden çocuk yalana başvurabilmektedir. Ayrıca yoksunluk, güç ve statü kazanma, stresli yaşam olayları, zorbalık, cezadan kaçma gibi sebeplerle yalana başvurulabilmektedir.

​Ebeveynin bu süreçte çocuğun arzusunu, ihtiyacını anlayabilen, çocuk için konuşmanın zor olduğu bu durumu dillendirebilen, çocuğu şefkatle dinleyen ve doğru rol model olan bir konumda olması gerekir. Çocuğa kızmak, rencide etmek, ceza vermek çocukta intikam ve güvensizliğe ortam oluşturur. Yalan söyleme süresinin uzaması, çalma davranışının gözlemlenmesi, riskli davranışların artması,kendisine ya da başkalarına zarar verme davranışlarının görülmesi bir uzmana başvurulması gereken noktayı belirtir.

​Psikolojik Danışman

​Nurdan Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.