BESİNLERİ YAVAŞ MI HIZLI MI TÜKETİRSİNİZ?

Hızlı hayat temposunda ne kadar çiğnediğinize dikkat etmeyip bir an önce yemekleri yutuyorsanız sindirim sürecinin ilk adımını atlıyorsunuz demektir. Yavaş ve farkında olarak çiğnemek sindirimi kolaylaştırdığı gibi kilo kontrolüne de yardımcı olur.

Çiğneme hareketi ile besinlerden elde ettiğimiz enerjiyi arttırıyoruz çünkü doğru ve iyi çiğneme besinlerin daha küçük parçalara ayrılarak sonraki aşamalarda emilimini arttıracaktır.Kilo kontrolünde de yine çiğneme hareketi etkilidir. Çünkü beynin doyma sinyalini alması zaman alır. Hızla yemek yiyen ve az çiğneyen kişiler bu nedenle ihtiyaç duyduklarından çok daha fazlasını tüketirler.

Çok çiğneme hareketi demek; yiyeceklerin tükürükle daha fazla buluşması demektir. Tükürük salgımızda pek çok sindirim enzimi içerir ve bu da mide ve bağırsaklardaki sindirimi kolaylaştırır.Çiğneme hareketi aynı zamanla diş sağlığı içinde gereklidir. Dişleri tutan kemik ve kasların çalıştırılması bu dokuların gelişimi için ve tükürük salgısı da dişlerin temizlenmesi için faydalıdır.

İyi çiğnenmemiş ve ağızda tükürük ile parçalarına ayrılmamış besinler bağırsağa ulaştığında yine iyi sindirilemiyor ve bağırsak florasını tahribe, gaz, şişkinlik, kabızlık gibi durumlara neden olabiliyor.Hızla çiğnemek aynı zamanda besinlerden aldığımız tat ve lezzeti düşürerek yeme davranışı bozukluklarına neden olabiliyor.

Doğru çiğneme için bir sayı belirtilemese de önemli olan yeme davranışının bilincinde olmak. Küçük lokmaları ağzınıza alarak başlamak; yavaş ve farkındalıklı bir yeme hareketi benimsemek, ağızındaki yiyeceğin tamamen püre haline dönüştüğünü hissedene dek çiğnemeye devam etmek ve yutmak, yutmanın ardından yeni bir lokmayı ağzınıza sokmak doğru adımlar olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.