Doğal ev yapımı et-kemik suları yemeklere lezzet katmakla birlikte zengin besin öğeleri ve kolajen içeriği nedeniyle pek çok vücut dokusu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Özellikle etli kemiklerin kısık ateşte ve uzun süreli kaynatılması sırasında açığa çıkan kolajen, prolin, glicin ve glutamin gibi yapılar vücut dokularındaki tahribatların hızla onarılmasını sağlar. İçeriğindeki bu yapılar inflamasyonunsakinleştirilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir; nedenledir ki soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda ilk başvurulan çorba kemik-tavuk suyu çorbalardır.

Ayrıca et-kemik suyunun bağırsaktaki sıkı bağları güçlendirerek sızdıran bağırsakla mücadele etmekte böylelikle besin intoleransı ve alerjilerinin tedavisine de destek olabilmektedir. Kas, eklem ve deri sağlığı içinde sıklıkla önerilmektedir.

Hem yemeklerinize lezzet katmak, hem de zengin içeriğinden faydalanmak için et-kemik suyuna yemeklerinizde yer verin.

EVDE İLİKLİ KEMİKSUYU YAPIMI

Malzemeler  : Mümkün Olduğu Kadar İlikli Kemik (bağ dokularıyla birlikte, ortadan kırılmış kuzu veya dana kemiği)

Yapılışı          : Bütün kemikleri büyükçe bir tencereye doldurun. Önce suda yarım saat kadar bekletin ve kanlı suyunu dökün. Sonra filtre edilmiş suyu kemikleri örtecek kadar doldurun. Kaynamaya başlayınca üstündeki kef adı verilen tabakayı alın. 2-3 saat kaynatın ve soğutun. Kemiklerin iliklerini, etli kısımlarını ayıklayın ve çorbada kullanmak üzere dolaba kaldırın. İlikleri ve etleri alınmış kemiklerin olduğu tencereyi ağzına kadar filtre edilmiş suyla doldurun. İçine doğal tuz, tane karabiber, defne yaprağı ve sirke ekleyin, kaynamaya bırakın. (Sirke konmasının sebebi kemiklerdeki mineralleri sökmesi içindir) Aroma vermesi için içine soğan, sarımsak ve çeşitli sebzeler de atabilirsiniz. Kaynayınca ocağı kısın ve çok kısık ateşte en az 8-10 saat kaynatın. Pişme süresi bittikten sonra soğumaya bırakın. Ilıklaştıktan sonra, et-kemik suyunu büyük bir kepçe ile alın, cam kaplara süzgeçle süzerek doldurun ve soğuyunca buzdolabına kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.