Bilindiği üzere her yıl sonunda asgari ücret tespit komisyonu tarafından asgari ücretlere yapılacak zamlar belirleniyor. Ülkemizde özellikle son aylarda yaşanan hızlı fiyat artışları ve enflasyon sebebiyle asgari ücretlinin alım gücünde bir hayli düşüş yaşandı.Bundan dolayıdır ki Son 50 yılın en yüksek rakamı olan Asgari Ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu zamma ek olarak konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız asgari ücret üzerinden alınan Gelir Vergisi ve damga vergisini de kaldırdı. Böylelikle işverenin üzerinden ek bir vergi yükünü kaldırmış oldu.

Peki bu iyileşmelerden sonra Alınan ücretlerde ne gibi değişiklikler olacak ?

Normal şartlarda asgari ücretten Sgk Primleri düşüldükten sonra kalan matrahtan %15 üzerinden Gelir vergisi kesiliyor akabinde kesilen vergiden AGİ düşülüp kalan tutar vergi olarak ödeniyordu artık bu uygulama olmayacak Sgk prim kesintisinden hemen sonra asgari ücretli net maaşına kavuşacak.

Maaşını asgari ücretten alanlar için durum böyle bir de asgari ücretten daha yüksek tutarda ücret alan ‘ diğer ücretliler için bir uygulama var.

Örneğin; Net 5.500 TL maaş alan diğer ücretliyi düşünelim;

Brüt ücret                               : 6.748

Sgk Primi ( İşçi Payı )        : 1.012,20

Gelir Vergisi Matrahı           : 5.735,80

Net Asgari Ücret Geliri

Kadar gelir vergisi Muafiyeti   : – 4.253,40

Muafiyet sonrası kalan

Gelir vergisi matrahı                : 1.482,40

Gelir Vergisi Tutarı                  : 222,36

Asgari geçim indirimi              : 0

Damga Vergisi                         : 13.44

Net Ödenen                              : 5.500

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.