Kreşe Başlama Yaşı Kaç Olmalı?

Kreşe başlama yaşı net olmamakla birlikte ailenin dinamiğine göre değişiklik gösterir.  Anne babanın iş hayatında aktif olması 2 yaş sonrasında kreş başlangıç yaşı olarak tercih edilebilir. Anne babanın aktif bir iş hayatı yoksa da kreş tercih edilebilir. Kreşler gelişimsel açıdan birçok yönde çocuğun ihtiyacını karşılar.

Bazı çocuklar için 2 yaş kreşe başlamak için uygun olan gelişim dönemini karşılayamaz bu durumda bakıcı ya da farklı bir bakım veren desteği düşünülebilir.

2 yaş sonrasında ise çocuğun kendi akranlarıyla günde 3-4 saat oyun oynayacak imkanının olmaması, sadece yetişkinlerin bulunduğu bir ortamda yetişmesi, TV ya da tabletle oyalanması gerekiyorsa kreşin tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Çocukların sosyal gelişimi gelişimi için akranlarıyla zaman geçirmeleri uygun olandır.

Aile içerisinde çocuk kolaylıkla anlaşılabilen, ihtiyaçları hızla karşılanabilen bir pozisyondadır. Okula başlamayla birlikte istek ve ihtiyaçlarını ifade etme, problemleri çözme, sosyal açıdan kendini geliştirme anlamında önemli adımlar atılır.

Tercih edilecek kreşin hem fiziki hem de kişisel haklar anlamında güvenli olması, sosyal akademik, duygusal açıdan çocuğu destekleyen konumda olması, eğlenceli, dinamik, şefkatli, çocuk odaklı bir öğretmen kadrosu bulundurması, eve yakın olması, oyuna ayrılan zamanın yeterli olması, psikolojik olarak hem çocuğa hem de ebeveyni destekler nitelikte olması önemli noktalardır.

Başlangıçtaki ilk aylarda haftanın 5 günü ve yarım gün 2- 2.5 yaşındaki çocuklar için uygun olacaktır. Okula uyum arttıkça çocuğun okulda kaldığı süre arttırılabilir.

Psikolojik Danışman

Nurdan IŞIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.