PSİKOLOG KÖŞESİ

Hayal Kuralım

Hayal etmek özgürlüktür…

Aklımız fantastik dünyaları, hem olası hem de imkansızdurumları, milyonlarca rengi ve sınırsız sayıdaki ihtimali hayal edebilir. Hayal etmek, var olmayan ile olabilecek olan arasında bir köprü kurmaktır.

Kimileri, hayal kurmanın, artık geri dönülemeyecek olan, manasız bir dünyada kaybolduğumuzun bir işareti olduğunu düşünür. Aslında, hayal etmeyerek, yeni gerçeklikler yaratabileceğimiz harika fırsatları kaçırırız.

Hayal ettiğimiz şeyin bir gerçeklik haline gelip gelemeyeceğini sorgulamamız gereken zamanlar olduğu doğrudur. Bunu yapmanın en iyi yolu ise, hayallerimizi, mümkün olan ve olmayanın filtresinden geçirmektir. Hayaller sınırsızdır, ancak gerçeklerin sınırları vardır.

Hayaller kurarken yapılacak en iyi şey, ne yaptığımızın farkında olmaktır. O harika, çılgın fikirlere kapılıp gitmemeli ve kendimize gerçekten bunların gerçekleştirebilir mi olduklarını, yoksa hayal dünyamızda mı kalmaları gerektiğini  sormalıyız. Gerçekçi ve ulaşılabilir hayaller için savaşmalıyız. Sadece birer hayal olarak kalması gerekenleri ise, sanat yoluyla ifade edebiliriz.

“Ben aslında pratik bir hayalperestim ve hayallerim de öyle ıvır zıvır şeyler değil. İstediğim hayallerimi gerçeğe çevirmektir.” -Mahatma Gandi-

“Hayaller sadece birer hayaldir” lafını çok duymuşsunuzdur. Bununla birlikte gerçek şu ki, gerçek dünyanın bu soyutlamaları, gerçekliği farklı bir perspektiften gözlemlememize ve daha da iyisi, tamamen yeni perspektifler yaratmamıza izin verir. Daha iyi bir yarın hayal edebiliriz ve içine ne istersek onu koyabiliriz.

“Otuz yıl kadar önce, Kuzey Amerikalı bir sosyolog propagandanın çok güzel bir hayal tüccarı olduğunu söylemişti; ancak durum şu ki; eğer benimkileri gerçekleştiremiyorsa, ben başkalarının hayallerini satın almak istemiyorum.” -Mario Benedetti-

Hayal kuralım! Bozulsa da, yıkılsa da, kırılsa da yeniden kuralım. Tamir edip kuralım, baştan yazıp kuralım, başka şekillerde, farklı duygularda kuralım… hayalsiz büyümüyor insan ve hayalsiz tekrar çocuk olmuyor.

Kurulan hayallerden yaptığımız yollar da, kırılan hayallerden döndüğümüz yollar da kendimize çıkıyor. Bizi biz yapıyor. Hayal kuralım.

 

​​​​​​​ UZMAN PSİKOLOG

​​​​​                    OYA KAPTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.