Ünye Devlet Hastanesinde Sel ve Su Baskını Eğitim Tatbikatı yapıldı.

31 Mayıs 2022 Salı

Ünye Devlet Hastanesinde 2022 yılı Hastane Afet Planı (HAP) çerçevesinde muhtemel meydana gelebilecek sel ve su baskını olayına karşı personelin duyarlılığını ölçmek ve artırmak, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenebilmesi amacıyla tatbikat yapıldı.

Senaryo gereği hastaneyi besleyen ana su borusunun patlaması sonucu su baskını yaşanması nedeniyle etkilenen personele müdahale edilmesi ve risk altındaki personelin güvenli bir şekilde tahliyesi sağlandı.

Tatbikat hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi Op.Dr.Tamer KUTLU; “Ülkemiz sadece doğal afetlerle değil, gelişen ekonomisi ve ilerleyen teknolojinin de beraberinde getirdiği bir takım farklı riskleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi de insan kaynaklı afetler diye adlandırdığımız şekli, bu risklerin bir kısmını oluşturuyor. Bugün burada mevcut bir afet riskine karşı önceden tedbir almak, ilgili birimlerimizin rol ve sorumluluklarını önceden belirlemek adına tatbikat gerçekleştirmiş olduk. Hastanemiz Afet Planı (HAP)kapsamında yapılan, sel ve su baskını riskine karşı ilgili birimlerimizin olay anında nasıl davranmaları gerektiği, olay esnasında kimin, nasıl bir rol ve sorumluluk üstleneceğinin değerlendirilmesi adına yapılan bir tatbikattır. Tatbikat ile olay yerinin ve çevresinin güvenliğinin sağlanması, elektrik tesisatı ve cihazların zarar görmesinin engellenmesi, elektrik akımının kesilmesi, olay yerinin jenaratör yardımı ile aydınlatılması, söz konusu alandan personelin güvenli bir şekilde tahliyesinin sağlanması, olaydan etkilenen personelin tıbbi müdahalesinin yapılması, kum torbalarıyla su baskınına karşı bariyer oluşturulması, arşiv, depo gibi birimlerin su baskınından korunması, suyun kesilerek tahliyesinin sağlanması ve oluşabilecek diğer zararların önlenmesi hedeflenmektedir. Bu tatbikat her ne kadar  sadece bir senaryo ile gerçekleştiriliyor olsa da; olası tüm senaryolara hazırlıklı olunması gerektiğininbilinci içerisinde olmalıyız. Tatbikatta görev alan tüm personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

Ünye Devlet Hastanesi Basın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.