Ünye’nin reklam filmlerine konu olan, dünyanın tanıdığı manyetik siyah kumu sanata dönüştü ve ziyaretçilere sunulmak üzere sanat atölyesinde sergilenmeye başlandı. Kızı Zeynep Yiğit ile birlikte Manyetik Kum’a adeta can kazandıran Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit, kumdan yaptığı birbirinden değerli ve özel hediyeleri sergileyebileceği bir atölye ortamı oluşturdu.

Sanat tasarım atölyesi, Ünye ilçe protokolünün katılımıyla kesilen kurdele ile birlikte açıldı ve ilk misafirlerini ağırladı. Ünye’nin siyah kumu ilçe merkezindeki bakırcılar çarşısındaki atölyede ziyaretçilerini bekliyor.

Açılışa Ünye İlçe Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Ak Parti Ünye Kadın Kolları Başkanı Neşe Akgül, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve Ünyeli vatandaşlar katılım sağladı.

 

Yiğit: “Ünyemize Hediyemiz Olsun”

Manyetik kumun tanıtımı adına büyük çaba sarf eden ve bu ürünü sanatın her rengi ile buluşturan Orhan Yiğit, açılış merasiminde yaptığı konuşmada, bu kuma değer veren Ünyelilere teşekkürlerini iletti. Bu açılışın sadece kendileri için değil, Ünye için büyük bir adım olduğunu aktaran sanatçı Yiğit, “Ünye’den yola çıkarak tüm dünyada markalaşmaya başlayan bir kent olduk. Bu açılışımız Ünyemize hediyemiz olsun.” ifadelerini kullandı.

 

Toparlak: “Ünye Siyah Kumuna Dünyadan Talep Var”

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise yaptığı açıklamada, Ünye’nin coğrafi olarak da kendine has özellikleri olduğunu vurgulayarak siyah kumun tanıtımı için gösterilen çabayı takdir ettiğini söyledi. Toparlak, bu kumun sadece Ünye ile sınırlı kalmadığını ve ülke sınırları dışından da talep oluğunu söyledi.

 

Başkan Tavlı: “Bu Değeri Bize Hissettiren Orhan Yiğit’e Teşekkür ediyorum”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı da hayırlı olsun dileklerini ileterek yaptığı değerlendirmede şu detaylara yer verdi:

“Ünye’ye bu kadar değerli bir eseri kazandırdığı için Orhan Yiğit’i tebrik ediyorum. Ünye kumuna yıllarca çocukluğumuzdan bu yana ayak bastık. Ancak Ünye kumunu değerini bilerek değil farkında olmadan bunları yaşadık. Bilimsel ve teknik anlamda faydalarını ortaya koyan, değerini bizlere hissettiren, çalışmalarıyla birlikte, Ünye’nin de marka şehir olması noktasında Manyetik kumun özelliklerini ekleyerek turizm açısından önemli bir destinasyon oluşmasında vesile oldu. Gelecek yıllarda düzenleyeceğimiz festivallerde manyetik kumun tanıtımı için yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapacağız.”

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık da bu sanat atölyesinin Orhan Yiğit ve Ünyelilere hayırlı olması dileklerini ileterek buranın ilçe tanıtımına önemli katkılar sunacağını söyledi.

Açılış programı kokteyl ve fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.