PSİKOLOG KÖŞESİ

Böyle Çok Daha Güzelsin

Hayatımızda kurduğumuz en önemli ilişki kendimizle kurduğumuz ilişkidir. İnsan sevmeye ya da sevmemeye önce kendisinden başlar, kendini tanıma ve gerçekleştirme yolunda ilk barışı yine kendisiyle yapar.

Kendinizi seviyor musunuz?

Siz kendinizi sevmezseniz başkalarından sevgi beklemeniz gerçekçi olmaz. Kendini sevmek, sanılanın aksine kendini beğenmişlik ya da bencillik demek değildir. Tam tersi kendini sevmek, bencilliğin ve kişinin kendisiyle kavgasının sona ermesidir. Kendinize doğru değeri verirseniz çevrenizin de size hak ettiğiniz değeri verdiğini göreceksiniz.

Etrafımızda kendisiyle barışık olmayan pek çok mutsuz insan var. Fiziksel özellikleri ele alırsak, örneğin kimi burnundan mutsuz, kimi kilosundan, kimi saçından, kimi boyundan. Peki mutsuzluk kaynağı olarak gördükleri sorunlarıyla yaşayan bu insanlar sorunlarıyla nasıl baş edecekler? Burnunun yeterince hokka olmadığını düşünen insanı ele alalım. Bu insanınburnunu kabullenmesi de bir seçim, estetik ameliyat olup burnunu istediği şekle dönüştürmesi de.  Kendini sevmek, kişinin kendinin farkında olup, her durumla yüzleşip, çözüm üretebilmesinden geçer.

Hedefi olmayan, her gün saatlerini kahvede ya da televizyon başında zaman öldürerek geçiren biri tercihini bu yönde kullanmaktadır. Hedefi olan ve bu hedef uğruna çabalayan biri de tercihini kendini hedefinden uzaklaştıracak olay ve kişilerden uzak durarak kullanmaktadır.

Hayat bir tablo gibidir aslında, fırça kişinin elindedir, ressam da kişinin ta kendisidir. Herkes kendi çizimleriyle kendini ifade eder.

Whitney Houston, bir şarkısında “kendini sevmeyi öğrenmek, sevginin en büyüğüdür” diyor. Kendini sevmeyi öğrenmiş insanlar bu dünyada mutluluk yolunda en hızlı adımlarla yürüyen insanlar oluyor. Başkalarını sevmeye giden yol da kendini sevmekle başlıyor. Kendini sevmek, kişinin kendini kabullendiği anda başlar, bu an mutluluğa giden yolun bir daha kapanmamak üzere açılmasıdır. Engeller hep olacaktır ama insan kendine duyduğu sevgi ve sonucunda gelen özgüven sayesinde o engelleri tek tek aşmayı öğrenecektir. Hayat da böyledir zaten; uzun bir yol, yolda yürüyen insan, insanın önüne çıkan engeller… Engellerle mücadele yaşam boyu devam eder. Ya tek bir engelde sıkışıp kalacaksınız, o engel ilerlemenize mani olacak, hatta sizi daha önce aştıklarınıza geri döndürecek, ya da zor da olsa engelleri bir bir aşacaksınız. Yol da belli, anahtar da; seçim sizin.

“Başkalarından saygı, ilgi, ya da sevgi bekliyorsan, önce sırasıyla kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin halde dünyasana diken yolluyorsa, sevin. Yakında gül yollayacak demektir.”

Şems-i Tebrizi

 

UZMAN PSİKOLOG

OYA KAPTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.