Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Bağımlılık kullandığımız bir nesne veya yaptığımız bir eylem üzerinde kontrolü kaybedip onsuz yaşayamaz hale gelmemizi tanımlar. Ekranla yoğun ilişki yalnızca çocuklarda görülen bir durum olmamakla birlikte risk faktörünün daha yoğun olması nedeniyle çocuklar için bazı tehlikeleri barındıran bir durumdur.

Öncelikle “çocukların oyunda bulup da ailelerinde, gerçek dünyada bulamadıkları şey nedir” sorusunun cevabı her çocuk için değişken olsa da bazı ortak sebepler sayılabilir. Bunlar; ebeveynden alamadığı ilgiyi sosyal medyadan alması, başarıya hızla ulaşabilmesi, başarısının yoğun olarak takdir edilmesi, oyunlarda levellerin kolaydan zora doğru ilerlemesi, gerçek hayatta örneğin sınav sürecinde olan bir öğrencinin başarı için uzun soluklu ve zorlu bir mücadele vermesi gerekirken oyunlarda bu hızın ve zorlanmanın oldukça az miktarda kalması, beğenilerin verdiği tatmin, sürekli o beğeninin de üstüne çıkmaya çalışma hali ekranla ilişkiyi kesmeyi engeller.

Ekran çocuklar için faydaları da olan bir mecradır. Aşırıya kaçmadan kullandığı süreçte duygusal boşalma sağlaması, komutları takip edebilmesi, el-göz koordinasyonu, problem çözme becerisinin gelişmesi, stratejik hamleler uygulayabilme, sosyalleşme alanı bulma kapsamında yarar sağlayacaktır. Ekran kullanımının çok fazla olmasıyla bazı sorunları görünür hale gelecektir.  Yoğun kullanımda beyni tembelleştirmekte, gerçek hayatta arkadaşlık kurma şansınıazalmakta, uzun saatler boyunca oturdukları için kas ve kemik gelişimleri sekteye uğramakta, hayal gücü zedelenmekte ve dikkatini toplamasını engellenebilmektedir.

​Ebeveyn olarak teknolojiyi ödül olarak sunmamak, egzersizlere dayalı müdahaleler geliştirmek, yeni alışkanlıklar edinmesini sağlamak, eleştirel bir tutum sergilememek, telefonu bıraktığında “ nihayet, sonunda, hele şükür” gibi tepkiler vermek yerine olumlu bir dil kullanmak gerekir. Çocuk iyi bir davranış sergilediğinde bu durumu olumlu bir şekilde dillendirmek kıymetlidir.

​Çocuklarda ekranda geçirilecek süre çocuğun yaşı x 10 dakikadır. Yaşı kaç olursa olsun günlük 2 saatin üstüne çıkmamak gereklidir. Bu süreleri çocukla öncesinde konuşup karşılıklı anlaşma yapmak kıymetlidir. App store ya da Play store’da oyunları incelerken PEGİ yazan kısımdaki sayı çocuğun yaşına uygun olup olmadığını belirtecektir.

Ekran başındayken gözlerimizi daha az kırpıyoruz bu da göz kuruluğuna ve kaşınmasına sebep olabiliyor. Numaralı gözlük kullanmıyor olsanız bile 0 numara cama mavi ışık filtresi koydurtmakta fayda var. Küçük ekranlar yerine büyük ekran kullanımı odaklanmayı bir miktar kıracağı için telefon yerine bilgisayar ekranı göz sağlığımız için nispeten daha sağlıklıdır.

​Psikolojik Danışman

​Nurdan Işık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.