212 SAYILI BASIN SİGORTASI

     Herkes tarafından bilinen ve bir çok çalışanında haklarını ve borçlarını belirleyen kanun olan 4857 sayılı İş kanunu bazı meslek mensuplarını özel sebeplerden ötürü kapsam dışında bırakıyor.( Borçlar kanunu ; Havacılık personeli vb. ) İşte bu meslek gruplarından biri de kamuoyuna gerçek bilgiyi aktarmak ve duyurmak gibi veciz bir göreve sahip olan Basın – Medya organlarında çalışan Basın mensupları.

Kısaca ‘ 5953 sayılı Basın İş kanunu ‘ olarak bilinen kanunun kapasmına göre ; ‘ Türkiye’de yayınlanan gazete ve mevkutelerle haber ve fotoğraf ajanslarında her türlü fikir ve sanat işlerinde çalışan ve İş Kanunundaki “işçi” tarifi şümulü haricinde kalan kimselerle bunların işverenleri hakkında uygulanır.’ Şeklinde lafzıyla içine aldığı meslek grubunu tanımlamıştır.

İş kanununa göre diğer farklılıkları inceleyelim ;

İş sözleşmesi nasıl olmalı ?

Burada iş kanunundaki gibi bir serbestlik söz konusu değil . Bazı önemli şartları bulunuyor nedir bunlar ;

1-) Gazetecinin yapacağı işin türü

2-) Gazetecinin Kıdemi

3-) Alacağı ücret tutarı ( Ücrette herhangi bir değişiklik yapılırsa sözleşme yeniden düzenlenecekve her iki yılda bir gazeteci terfii ettirilecektir.)

Gazeteci İkramiyesi ; İşveren çalıştırdığı gazetecilere her yıl sonunda bir aylık ücreti kadar ikramiye vermek zorundadır.

İzin Hakkı ;

Hafta tatili ; Haftada 6 gün çalıştırıldıktan sonra 1 gün zorunlu izni bulunduğu gibi bu gece çalışma gazetecinin gece çalışmasını gerektiriyorsa 2 gün zorunlu izin hakkı bulunmaktadır.

Yıllık izin Hakkı ; 1 Yıllık kıdemi bulunan Gazeteciye ( 4 hafta )

10 yıllık kıdemi bulunan gezeteciye ( 6 hafta ) yıllık izin verilir. Buradaki kıdem hesaplamasında çalıştığı yerdeki kıdemi değil meslek hayatında geçirdiği yıllar hesaplanarak yıllık izin verilir.

Tazminat : Gazetecinin kıdem tazminatı alabilmesi için yine meslekte 5 yıl çalışmış olması gerekiyor. ( İşverenin feshinin haklı sebebe dayanmamış olması ve sözleşmenin ne şekilde düzenlendiğiyle ilgili olarak ) İhbar tazminatı hususunda ise yine meslek hayatında 5 yıldan az kıdemi olan gazeteci için 1 aylık ihbar süresi 5 yıldan fazla çalışan gazeteci için ise 3 aylık ihbar süresi bulunmaktadır.gazeteci de işverende aynı sürelerle muhataptır.Aksi durumda iki tarafta birbirine kıdem tazminatı ödemek durumunda kalır.

 

İs kanunundan ayrılan taraflarıyla kısaca 5953 sayılı kanundan bahsetmek istedim.Umarım faydalı olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.