PSİKOLOG KÖŞESİ

İyi Düşünme Sanatı

“İyi düşün iyi olsun” son bir kaç yıl içerisinde popüler kültüre damgasını vurmuş cümlelerden biri. Kaynağı ise; optimizm, yani iyimserlik. Peki nedir bu optimizm? Yaşanmış, yaşanabilecek ve yaşanacak olaylara karşı olabilecek her türlü olumsuz durumun optimize edilebileceğini düşünerek, bu konumda olumlu bakış açısı geliştirme haline verilen genel isimdir. Pesimist’in tersidir. Yıllardan beri yapılan bardağın yarısını boş ya da dolu görme perspektifi örneğinde, bardağın dolu tarafına bakma halidir. Optimist olmak demek; yaşanmış, yaşanabilecek ve yaşanacak her türlü olumsuz duruma karşı kendini hazırlayarak bunun ile ilgili bir savunma mekanizması geliştirmeyi gerektirir. Halk arasında sıklıkla kullanılan Pollyannacılık kavramının aslı da optimistliktir. Pollyanna bilinen en optimist karakterlerden birisidir, başına gelen her kötülüğe ya da olmsuz duruma karşı kendisini bir şekilde kurtarmayı başarmıştır.

Optimistler popülerdir çünkü yaşam enerjileri çevrelerinde bir kalkan gibidir ama etrafa fışkıran bir kalkan hem onları korur hem de etrafındaki insanlara yansır. Başkalarına ilham olurlar ve motive ederler.

Optimistler başarılı olurlar çünkü yollarına çıkan bir çukur olduğunda çukurun etrafından geçebilecekleri bir yol olduğunu bilirler, bu yol belki onlara zaman kaybettirecektir ama hangi başarıya engelsiz ulaşılabilir ki…

Optimist bakış açısı, her şeyin daima istenildiği gibi sonuç vermeyeceği gerçeğini kabul eder ve başarmanın da sürecin ve hayat yolculuğunun önemli bir parçası olduğunu bilir.

Hepimiz biliyoruz ki geçmişimizi değiştiremeyiz ama geçmişimizle ilgili mutsuz ve öfkeli olmamayı seçebiliriz.

Düşüncelerimizi değiştiren bizden başkası değildir. Dünyamızı değiştirmek düşüncelerimiz kadar yakın.

İnsanın değeri, asla düşüncelerinin ve tutkularının kalitesinden fazla olamaz.

Sözün kısası optimist olmak için farketmeniz gereken tek nokta vardır; iyiyi görmek sizin elinizdedir. Sadece yapmanız gereken karşılaştığınız olumsuzluklardan dersler çıkarıp aynı sorunla tekrar karşılaştığınızda çözümü biliyor olmaktır. Bardağın dolusu ya da boşu sizin hangisine ihtiyacınız olduğunda görebileceğiniz kısmındadır.

Peter Ustinov’un Optimistlik ile ilgili sözleri ise, olayın göründüğü kadar basit olmadığını kanıtlar niteliktedir: “Optimist, dünyanın ne kadar kötü bir yer olduğunu zaten bilir. Ve buna göre yaşar. Ancak Pesimist (Optimistliğin karşıtı) bir kişi, bu olumsuzlukları her gün tekrar tekrar keşif eder…”. Optimist olmak realistlikten uzaklaşmak anlamına gelmez. Tam aksine gerçekleri olduğu gibi kabul ederek, bunlar ile ilgili olabilecek olumlu tarafları her zaman keşif etme yolunda ilerler.

Mesele; geçmişi ve dünyayı değerlendirmek ama kötümser olmamak, içimizdeki güce inanıp iyimser olmak, ancak iyimserlik ile gerçekçilik arasındaki dengeyi sağlayabilmektir.

                                                                                                          Uzman Psikolog

                                                                                                                                                       OYA KAPTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.