TEMEL FATURA VE TİCARİ FATURA ARASINDAKİ FARKLAR

     İlk etapta E-Fatura nedir ? Bu soruya cevap vermek gerekiyor esasen. E-Fatura ; Alıcı ve Satıcının faturalarını elektronik ortamda oluşturduğu ve fatura tesliminin yine sanal yöntemlerle ilgilisine iletilmesi şeklinde hayatımıza yeni yeni giren ve kağıt faturayı tamamıyla kaldıracak bir uygulama olarak hayatımıza girmekte.Kağıt faturayla benzer sonuçları doğuran resmiyette aynı müeyyidelere sahip olan uygulamada fark sadece faturanın elektronik ortamda oluşturulması ve teslim şekli olarak karşımıza çıkıyor.

       E-Faturayı kendi içinde ayıran Temel Fatura – Ticari Fatura ayrımı ne demek o halde ? aslında aralarında ki fark oldukça basit ;

      Temel E – Fatura : Alıcısına iletilen fatura senaryosunda Temel  ibaresi bulunan  teknik hatalar,aksaklıklar olmadığı sürece kabul ya da red seçeneği bulunmayan otomatikman alıcısı tarafından kabul sayılan faturalardır.

      Ticari E-Fatura : Alıcısına iletilen fatura senaryosunda bu sefer Ticari ibaresi bulunan ve temel faturanın aksine alıcısına kabul ve red etme seçenekleri sunan E-Fatura senaryosudur.

  Peki Temel E-Fatura otomatik kabule tabii ise eğer iptal edilmesi nasıl mümkün olacak ?

     Bu seferde iptal edilmek istenen Temel E-Fatura için alıcısından İade faturası kesilmesi gerekecek ve fatura iptal fatura hükümlerine tabii olacak.

Faydalı olması dileğiyle ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.