SGK MI YOKSA BAĞKUR MU DAHA AVANTAJLI ?

Vergi mükellefi şirket ortaklarının , serbest meslek mensuplarının , esnafların yani kendi nam ve hesabına çalışanların kendileri için ödedikleri primlere bilindiği üzere Bağ-kur ( 4-B ) diyoruz. Kendi nam ve hesabı dışında hizmet akdiyle bağlı olarak çalışanlara işverenler tarafından ödenen prime ise SGK primi diyoruz.

      Bağ-kur ve sgk emeklilikleri arasında ciddi farklar bulunuyor ; Özellikle 2000 yılı öncesi girişli Bağ-Kurluların SGK’ya geçmesi halinde emekli maaşları yüzde 10-15 civarı daha yüksek bağlanıyor. Bağ-Kur’da 7200 gün kadınlar, 9000 gün erkekler prim ödemek zorundadırlar. SGK’dan ise 5 bin  ile 7 bin 200  günle emekli olunabiliyor. Böylelikle Bağ-Kurlular SSK ya geçerek 10 yıla varan erken emeklilik hakkına kavuşuyor.

     Bu bilgiler ışığında bağkurdan SGK ya geçiş yapmak isteyenlerin 2011 yılında çıkarılan düzenlemeyle kendisi SGK olarak emekli etmesi mümkün olabiliyor. Düzenlemeye göre ; kendi nam ve hesabına çalışan bir vergi mükellefi faaliyetlerini durdurmadan bir başka işveren yanında işe girip çalışmaya başlar ise, SGK‘lılık statüsü devreye gireceğinden Bağ-Kur‘luluğu askıya alınır ve statüsü SGK‘ olarak başlamış olur.Ancak burada son yedi kuralı var yani son yedi yıl içinde en çok hangi sigorta kolundan ödeme yapıldıysa o dikkate alınıyor. Bir diğer deyişle kişinin emeklilikte son 3.5 yılını SGK’lı olarak geçirmesi gerekiyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.