2022 YILI beyan sınırı

 

Mesken Kira Geliri : Konut kiralayan ev sahipleri elde ettikleri kira gelirleri belirli bir sınırın üstüne çıktığında bu gelirlerini beyan edip vergilendirmesi gerekiyor. Bu sınır 2021 yılı için 7.000 TL idi.2022 yılı için ise 9.500 TL olarak belirlendi. Yani kısaca bu tutarlara kadar olan kira gelirleri vergiden müstesna. Ayrıca bu tutarların üstünde kira geliri elde edip beyan ettirmeyen konut sahipleri istisna haklarınıda kaybediyor.

Taşınmaz Alım Satım Kazançları : Gelir Vergisi Kanunu göre satın aldığı taşınmazı alış tarihten itibaren 5 yıl içinde satan mükellefin bu satış üzerinden elde ettiği geliri gelir vergisine tabidir. Ama elde edilen kazancın hepsinin vergilendirilmesi gibi bir durum yine söz konusu değildir. Elbette ki kanun koyucu bu gelir içinde bir istisna tutarı belirlemiş ve yıl yıl arttırmıştır. 2022 yılı için taşınmaz mal satışından elde edilen kazançların 25.000 liralık kısmı gelir vergisinden istisna olacak bu tutar 2021 yılında elde edilen kazançlar için 19.000 lira idi.

Yemek Yardımı : İşverenlerce işyeri veya işyerinin dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı günlük kdv hariç 34 TL kdv dahil 36,72 dir..Eğer işletme bu günlük yemek bedelini yemek kartı şeklinde verirse ( Sodexo , Ticket ) gelir vergisinden istisna tutulacak ama 34 TL üzerinde yatırılan tutarlaraşan tutarlar kadar vergiye tabi tutulabilir. ( 2021 yılı 25 TL )

Yol Yardımı : İşverenlerce işçiye yol kartı  ya da bilet olarak verilen işyerine gelip gitmek için kullanacakları menfaatlere ilişkin istisna tutarı ise 17 TLdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.