Girişi elbette ki yeniden değerleme oranın ne olduğunu açıklayarak başlayacağım. Yeniden Değerleme Oranı; Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun değerlendirme yapılacak yılın ekim ayının sonunda( Ekim ayı dâhil ) bir önceki yılın aynı dönemine göre üretici fiyat endeksinde (ÜFE )yaşanan ortalama fiyat artışın açıklamasıyla ortaya çıkan oranı ifade ediyor. Bu oran 2020 yılı için 9,11 idi. 2021 yılı için ise 36,20 şeklinde açıklandı.

   Bu oran 2022 yılında uygulanacak olan vergi, resim, harç ve para cezaları gibi yükümlülüklerinin tutarlarının belirlenmesinde veri olarak kullanılacaktır.

     Örneğin; Motorlu Araç sahipleri tarafından ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları, Matbudamga vergisi tutarları ( KDV, Muhsgk, Gelir geçici, Kurumlar Vs. ) Ehliyet ve pasaport harçları gibi belirlenmiş bir çok matbu vergi ödemeleri 36,20 oranında artış gösterecektir.

      Yalnız burada anlaşılan artışın sadece Maliye kolunda yaşanacağı olmasın. İş Kanunu ve sosyal güvenlik kanunu tarafından kesilen idari para cezaları, Karayollarının kestiği trafik cezaları ve daha nice kurum tarafından kesilebilecek tüm idari para cezalardaki artış da bu orana göre hesaplanacak.

      Önümüzdeki günlerde artışlarla ilgili tebliğler teker teker gelmeye başlayacaktır. Ama Burada kanun Cumhurbaşkanına açıklanan oran ile ilgili tutarı daha düşük oranda arttırma veya had ve tarifenin aynı kalmasıyla ilgili takdir yetkisi tanımıştır. Sonucu İlerleyen günlerde yapılan açıklamalar da göreceğiz bakalım Cumhurbaşkanı yetkisini kullanacak mı yoksa oran TÜİK’İn açıkladığı oran üzerinden mi devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.