Büyükşehir Tüm Ekipleriyle Sahada

Ordu’da iki gün boyunca etkili olan sağanak yağış heyelan, sel ve su baskınlarına neden oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, can ve mal kaybına sebebiyet verecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için gece gündüz demeden yoğun bir gayret gösterdi.

Başkan Enver Yılmaz, yaşanan afet sonrasında ulaşıma kapanan yolların tekrar açıldığını, itfaiye ekipleri tarafından iki gün içerisinde 181 ihbara müdahale edilerek halkın can ve mal güvenliğinin sağlandığını ve Çaybaşı ilçesinde selden mahsur kalan iki çocuğun “Ekip 52” arama kurtarma çalışanları tarafından ailelerine kavuşturulduğunu söyledi.

Yolu Kapanan 154 Mahalleye Tekrar Ulaşım Sağlandı

Aşırı yağışlarda ve sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, “Özellikle Perşembe, Fatsa, Ünye, Çaybaşı ve İkizce’de etkili olan yoğun yağışlar ilimizin ulaşım altyapısını olumsuz etkiledi. Bu ilçelerimizdeki 285 mahalleden 154’üne ulaşımın sağlandığı yollarda ciddi hasar meydana geldi. Ünye ilçemizdeki Cevizdere (Karayolu), Cevizdere-Söğütlüpınar, Kuşçulu-Saraycık, Çaybaşı ilçesindeki Kurudere Mahallesi, Yenicuma Mahallesi ve Yenicuma-Nurettin Mahallesi, İkizce ilçesindeki Kurtluca-Seferusta Mahallesi, Fatsa ilçesindeki Kargucak-Geyikçeli ile Kaleönü-Karayolu olmak üzere 9 köprü yıkıldı. Toplam uzunluğu yaklaşık 3.400 km olan söz konusu güzergâhlar üzerindeki 103 menfez tahrip oldu, 818 noktada meydana gelen heyelanla birlikte toplam 16 bin 360 m3lük bir toprak kayması oldu. Yağışların başladığı andan itibaren 180 personel ve 150 iş makinesi ile olaylara müdahale eden ekipler, ivedilikle ana ulaşım arterlerindeki heyelanları temizleyip, yıkılan menfezlerin yerine geçici yağmur suyu boruları takarak mahallelerin tamamına ulaşımı tekrar sağladı” dedi.

İtfaiye Ekipleri 181 İhbara Müdahale Etti

Başkan Enver Yılmaz itfaiye ekiplerinin yürüttüğü çalışmalara da değinerek, “İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza bağlı ekiplerimiz, yağışların yoğun devam ettiği çarşamba ve perşembe günü gece gündüz demeden olaylara müdahale etti. 168 müdahale personeli ve 29 arama kurtarma personeli 25 motopomp, 17 dalgıç pompa, 2 zodyak bot ve 12 hizmet aracının yer aldığı çalışmalarda vatandaşlardan gelen 181 ihbarın tamamına giderek halkın can ve mal güvenliğini sağlamaya çalıştı” diye konuştu.

Çaybaşı’nda Mahsur Kalan Çocukların İmdadına Arama Kurtarma Ekipleri Yetişti

Çaybaşı ilçesinde mahsur kalan iki çocuğun arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarılarak ailelerine teslim edildiğini söyleyen Başkan Yılmaz, “Perşembe günü Çaybaşı ilçemizde yağışlar neticesinde meydana gelen heyelan ve sel nedeniyle evlerinde yalnız başına olan 5-6 yaşlarındaki iki çocuğun mahsur kaldığı yönünde bir ihbar geldi. Çocukların olduğu eve ulaşımı sağlayan yolun sel dolayısıyla kapandığı ve ailenin çocuklarıyla irtibatının kesildiği bildirildi. İhbar üzerine İtfaiye Arama Kurtarma Ekibimiz (Ekip52), derhal olay mahalline intikal ederek çalışmalara başladı. Evin bulunduğu alana ip hattı çekerek ulaşan ekipler, aileyi güvenli bir şekilde çocuklarıyla buluşturdu. Sonrasında evin bulunduğu alanın devam eden yağışlar ve oluşabilecek riskler göz önünde bulundurulduğunda güvenli olmadığı değerlendirilerek aile, tekrar ip hat kullanılmak suretiyle güvenli bölgeye nakledildi” şeklinde konuştu.

 

The following two tabs change content below.
Nuh Medya
Ünye Meydan Gazetesi Yönetim Kurulu.


Nuh Medya

Ünye Meydan Gazetesi Yönetim Kurulu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kayseri universiteli escort