Ünye’nin Yarısı Okumak İçin Seferber Oldu

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Ünye Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilen okuma yazma seferberliği ile 24 bin 621 kişi açılan kurslarla okur yazar oldu.

Ünye’nin yarısına kadar okuma yazmanın kazandırıldığını söyleyen Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal,” Yaygın eğitim kurumumuz halk eğitim merkezimiz Ünye’nin tamamına sirayet eden bir bakıma doğudan batıya, güneyden kuzeye kuşatan çok ciddi çalışmalara imza atan bir kurumumuz. Bu kurumumuzun yapmış olduğu çalışmaları Ünye’ye ve Ünyelilere bilgi vermek durumunda kaldık. Halk eğitim merkezi müdürümüz Mustafa Erdoğan Bey ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmalarla sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bizler 1191 kurs açtık ve 24 bin 621 kursiyerimiz bu kursumuzdan istifade etti. 25 bin 30 öğrencimizi baz aldığımız da 24 bin 600 civarındaki vatandaşımıza da halk eğitim merkezimizden hizmet götürdüğümüzü düşünürsek Ünye’nin neredeyse %40’ına hizmet götürmüşüz. Ünye’nin yarısına neredeyse milli eğitim müdürlüğü bünyesinde hizmet götüren bir kurum konumunda yer aldık. Bu sene özellikle bir proje kapsamında çalıştığımız ve önemsediğimiz okuma yazma seferberliğidir.

Hedefimiz Ünye’nin Yarısı

Okuma yazma seferberliği noktasında hedeflerinin Ünye’nin % 50 yarısı olduğunu söyleyen Tamer Uysal,” Biz 1. etap dediğimiz haziran sonu itibari ile hedeflediğimiz %50 hedefini bulacağız. Eylül ayından itibaren de okuma yazma seferberliğimizi kaldığımız yerden devam ettireceğiz. 7 bin 700 civarında olan okumaz-yazmaz olanlarımızın sayısını düşürebildiğimiz en minimum noktaya kadar düşüreceğiz. Biz sadece TÜİK verilerine göre sayıyı biliyorduk ancak isimleri bilmiyorduk. İsimleri ancak araziye çıktığımız da yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde elde edebiliyoruz. İsimlerin %60’ını elde ettik kalanını da eylül ayından itibaren tespit edeceğiz. Tüm verilere baktığımız da okumaz-yazmazlar nerde ise %40’ına da hizmet götürmüş bulunuyoruz.”dedi.

Ordu İlinde İlk Sıradayız

Açılan kurslara ilgi olduğunu söyleyen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan ,”2017-2018 eğitim öğretim yılında 1191 kurs açtık bu bir rekor halk eğitimin kurulduğundan bu yana böle bir sayıya hiç ulaşılmamış en fazla 900’lü sayılara biz ulaşmıştık. 1191 kurs açtık ve bu açılan kurslardan 297 tanesi işbirliği kapsamında açılmıştır. Açılan bu kurslara toplam 24 bin 621 kursiyer kaydını yaptık. Bu kursiyerlerden 9332 si erkek, 15 bin 289 u bayandır. 11 bin 286 bayan ve 7082 erkek kursiyerde kurslarda başarı göstererek belge almaya hak kazanmıştır. Bu kurslarımızın 932 si genel kurs 259 u ise mesleki ve teknik kurslar kapsamındadır. Bu kurslarımda da 144 kadrolu öğretmen 156 kadrosuz usta öğretici görev almıştır. Açılan toplam kurs ve hizmet alan kursiyer sayısının ilçe nüfusuna oranına göre kurumumuz %18’lik oran ile ordu ilinde ilk sıra da yer alıyoruz. 2017-18 eğitim öğretim yılında 20 alandaki kurslar çok tercih edildi. Biz 24 bin 600 kursiyerin içerisinde destekleme yetiştirme kursaklarımız da var ama bu kurslardaki öğrenci sayılarımız buna dahil değil. Halk eğitim olarak 2400 civarında açık ortaokul ve açık lise öğrencilerimiz var bunlardan da yaklaşık 1000 tanesi ortaokullarda 174 açık lisede de 800 öğrenci aktif konumda bunlara da hizmet veriyoruz. DYK kapsamında 3 Ekim 2017 ile 14 Ocak 2018 tarihleri arsında devam eden destekleme ve yetiştirme kurslarımız da 1. Dönemde 180 öğrenciye üniversiteye hazırlık kursu verdik 14 tane öğretmen görev yaptı. 5 Mart 2018 tarihinde başlayıp 1 Haziran 2018 tarihinde sona eren 2. Dönem de ise 146 öğrencimizi üniversiteye hazırladık burada da 15 öğretmenimiz görev yaptı. Ayrıca lisans ve ön lisans KPSS kurslarımız da var bu kurslarıma da 105 kişi katıldı şuan yoğunlaştırılmış olarak 2 grup halinde lisans ve ön lisans KPSS kursumuz devam etmektedir. Bir başka alan ise Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tasavvuf Müziği korolarımız da yıl içerisinde 3 tane konser verdiler bu konserlerimiz de ilgi ile izlendi ve önümüzdeki yılda devam edeceğiz. Kursiyer kayıtlarımız artık halk eğitime gelmeden internet üzerinden kurslara kayıt yapılabiliyor. Biz bu sistemi kurduk ordunun değişik ilçeleri de bu sistemi kendileri şuan kuruyorlar evden beri kurslarımıza kayıt yapılabiliyor. Biz 3 yıllık bir proje olarak okumaz yazmazlara “Ünye hem okuyor hem yazıyor” projemizi hazırlamıştık o projeyi yürürlüğe koyacağımız zamanda sayın cumhurbaşkanımızın ve eşleri hanımefendinin öncülüğünde okuma-yazma seferberliği başlatılınca biz projemizi revize ettik ve çalışmaya başladık. Muhtarlardan, imamlardan Ünye’nin değişik mahallelerinde bu işe gönüllü olanlardan da istifade ederek bu 7747 kişinin 4062 sine ulaşarak bir veri tabanı oluşturduk. Bu 4062 kişiyi 3 tane arkadaşımız tek tek telefonla bizzat arayarak kursa katılabilecekleri tespit ederek kurslara yönlendirdik. 256 okuma-yazma kursu açtık. 256 kurstan 2422 kursiyeri kayıt ettik ve bunlardan da 2132 kursiyere belgelerini aldı.”dedi.

The following two tabs change content below.
Nuh Medya
Ünye Meydan Gazetesi Yönetim Kurulu.


Nuh Medya

Ünye Meydan Gazetesi Yönetim Kurulu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kayseri universiteli escort